Plesk DNS Problemi Ve Çözümü

Windows Plesk sunucularda açılan domainlerin DNS kaydının Plesk tarafından otomatik oluşturulmamasından kaynaklı domain çözülemiyor. Bunun için aşağıdaki kontrolü ve işlemleri gerçekleştirmek gerekmekte.


VPS sunucularda C:\Parallels\Plesk\dns\var klasörü altında domaine ait DNS zone kaydının olup olmadığı kontrol edilir. Normal sunucularda ise C:\Program Files\Plesk\dns\var klasöründen bu dosyalara ulaşabilirsiniz. Eğer kayıt yoksa mevcut bir DNS zone kopyalanarak, hata veren domain adına göre değiştirilir. Örneğin, domainadı.com isimli alan adının dns kaydı otomatik oluşmamış ve C:\Parallels\Plesk\dns\var klasörü altında domainadı.com isimli bir dns zone bulunmuyor.

Bu durumda domainadı.com adında bir dns zone dosyası oluşturuyoruz. Eğer mevcut bir domaine ait dns zone dosyası kopyalandıysa dosya açılarak içindeki domain adları domainadı.com olarak değiştirilir. Plesk üzerinden domaine verilmiş IP adresi de kontrol edilerek dosya kaydedilir ve kapatılır. Artık domainadı.com isimli domain adına ait bir DNS zone dosyası elle oluşturmuş durumdayız.

Daha sonra C:\Parallels\Plesk\dns\etc klasörü altındaki named.conf isimli dosyayı açıyoruz ve içerisine aşağıdaki şekilde yeni bir kayıt ekliyoruz.
-----------------------------------------
zone "domainadı.com" {
type master;
file "C:\Parallels\Plesk\dns\var\domainadı.com";
allow-transfer {
common-allow-transfer;
IPADRESİNİZ;
};
};
-----------------------------------------

Yukarıdaki bölümde değiştirilecek yerler kalın yazı ile belirtilmiştir.

IP adresi bölümüne bu domaine Plesk’ten hangi ip adresi atandıysa bunu vermemiz gerekiyor. Daha sonra DNS Server restart edilir ve domainin resolve olup olmadığı kontrol edilir.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Also Read

Framework 4 Server Application Unavailable

Platform : Windows 2003 SP1 Web Server : IIS6 Tarih : 03.12.2010 Asp.NET 4.0 kurulumunun...

Plesk Panel üzerinde yazma izni vermek

Windows Plesk sunucularda bir dosya ya da klasöre yazma izni vermek için aşağıdaki adımları...

HTTP Error 500.22 – Internal Server Error

HTTP Error 500.22 – Internal Server Error An ASP.NET setting has been detected that does not...

Powered by WHMCompleteSolution